Na margo prevencie

Rakovina hrubého čreva a konečníka by v rozvinutých krajinách už dnes vôbec nemala existovať Kým sa z neškodného slizničného polypu vyvinie zhubný nádor uplynie 10 a viac rokov. Máme teda dosť času na jeho zistenie i odstránenie. Konečník a hrubé črevo je dnes už dostupné pre kolonoskop, ktorým ju dokážeme včas zistiť a odstrániť. Rakovina sa teda nedokáže nepozorovane schovať ak ju aktívne hľadáme. Rakovina sa prezrádza pomerne skoro keď je ešte liečiteľná, neviditeľným krvácaním do stolice. Tieto minimálne množstvá krvi v stolici taktiež vieme zistiť lacným a dostupným testom na skryté krvácanie v stolici. Ochorenie prudko narastá po päťdeiatke. Znamená to, že máme pomerne presne definovanú populáciu, u ktorej to máme hľadať. Máme teda čas, máme spôsoby a vieme aj u koho ochorenie hľadať. Napriek tomu ochorenie patrí stále k najčastejším príčinam úmrtí na zhubné ochorenia práve v tých najvyspelejších krajinách.

Všetky príčiny prečo je to tak nepoznáme. Dnes však už vieme s istotou, že ak by sa podarilo u väčšiny ohrozenej populácie vybudovať preventívne správanie sa , ochorenie by začalo ustupovať.

Najjednoduchšou metódou je chodiť na pravidelné preventívne prehliadky k svojmu praktickému lekárovi raz za dva roky. Imunotest, ktorý už dnes vytlačil nepohodlné guajakové testy dostanete zadarmo, nevyžaduje žiadne dietne obmedzenia pred testovaním a stačí odobrať vzorky z jednej stolice. Vyhodnotiť ho dokáže lekár či jeho sestra za 5 minút. Ak tento postup dodržíte od veku 50 rokov je iba minimálna šanca, že by sa vo vašom hrubom čreve dokázal nepozorovane vyvinúť zhubný nádor s fatálnymi dôsledkami. Tento postup je ošetrený aj zákonom a každý poistenec na Slovensku nad 50 rokov má túto možnosť k dispozícii raz za dva roky zdarma. Je také ťažké zodvihnúť telefón, zavolať svojmu lekárovi a dohodnúť sa s ním?

Druhou metódou je kolonoskopia.Toto vyšetrenie v skúsených rukách trvá v priemere 10-15 min. Dokáže odhaliť i najmenšie polypy a odstrániť ich rýchlo a bezpečne. Stačí ak sa urobí vo veku nad 50 rokov raz za 10 rokov. Aj toto preventívne vyšetrenie je ošetrené zákonom a jedinec ho má zdarma. Je také ťažké zavolať gastroenterológovi a vypýtať si termín na vykonanie kolonoskopie?

Prečo teda ostáva vyšetrených ani nie 20% populácie nad 50 rokov ak spoločnosť zabezpečila všetky materiálne a legislatívne podmienky na ich vykonávanie?

Hlavnou príčinou je skutočnosť, že ochorenie je bezpríznakové často až do pokročilého štádia. Ťažko sa potom presviedča dobre sa cítiaci päťdeiatnik, aby si dal urobiť akékoľvek vyšetrenia.

Ak to teda spoločnosť vie, mala by prevenciu nie odporúčať ale vyžadovať. Ak dokážeme stáť poslušne v rade na technickú kontrolu nášho auta preto, že sa bojíme havárie a pokuty, mali by sme strpieť aj múdre násilie v podobe vyžadovanej prevencie. Táto by nám dokázala zachrániť život aj proti svojej vôli. Nato však musí byť spoločnosť vyspelá nielen materiálne ale aj mentálne.

V USA zvolili cestu odporúčanej prevencie. Minuli nato obrovské finančné prostriedky a trvalo 30 rokov kým sa začali ukazovať prvé výsledky v podobe poklesu úmrtí aj výskytu nových prípadov. Ak sa budeme uberať touto cestou aj my, prvé výsledky na poli prevencie môžeme očakávaťo 20 rokov v prípade, že nato budeme mať dosť zdrojov. Začali sme totiž o 10 rokov neskôr a žijeme v etape redukcie verejných výdavkov.

Problém účinnej prevencie kolorektálneho karcinómu teda ani nie tak problém medicínsky ako skôr politicko - ekonomicko - filozofický.

MUDr.Hrčka Rudolf CSc.