Kampaň za Váš život!

Vážení spoluobčania,

pred rokom 5. marca 2009 spustilo občianske združenie Europacolon minipilotný program s názvom "Kampaň za váš život".

Rozhodli sme sa tak po dvojročnej kampani zameranej na širokú verejnosť. Jej cieľom bolo zlepšiť informovanosť o problematike kolorektálneho karcinómu. Jednou z foriem bolo aj veľké nafukovacie črevo, ktoré sa objavovalo v priebehu roka 2008 po všetkých veľkých mestách Slovenska. Po vyhodnotení dotazníkov, ktoré sme rozdávali návštevníkom tejto akcie sme zistili, že vedomosti o tejto zákernej chorobe sa zlepšili a nastal teda čas skúsiť niečo celkom konkrétne.

Rozhodli sme sa ponúknuť ľuďom nad 50 rokov imunotesty na zisťovanie skrytého krvácania v stolici. Dali sme tak šancu všetkým, ktorí nájdu v sebe toľko odvahy a urobia si tento test, ktorý u nich môže zistiť i rakovinu hrubého čreva a konečníka.

Zrejme sme podcenili občanov keď sme predpokladali, že viac než 10 tisíc ľudí sa neprihlási. Viedli nás k tomu aj skúsenosti z obdobných pokusov v iných odboroch medicíny, kde verejnosť reagovala na podobné výzvy vlažne.

Ostali sme preto šokovaní, keď už na druhý deň po spustení sa prihlásilo 19 tis. ľudí a číslo sa zastavilo po troch týždňoch na hodnote 80 tisíc. Akciu sme museli predčasne ukončiť.

Bolo nám jasné, že finančné prostriedky vyrátané na 10 tis. ľudí nebudú stačiť.

Celý rok 2009 sme sa snažili získať prostriedky, aby sme prihlásených ľudí nesklamali, no najčastejšou odpoveďou pri oslovovaní potenciálnych darcov bolo: “Nemáme - je kríza.“

Napriek tomu sa nám podarilo do konca roka získať prostriedky na ďalších 10 tisíc testov a poštovné. Do konca januára sme tak odoslali 20 tis. testov.

Ďalších 60 tisíc testov sme sa rozhodli poslať na adresu občanov v kompletnom zložení. Znamená to, že si ich občania odčítajú doma sami a výsledky potom oznámia svojim praktickým lekárom. Nedostatok financií nám nedal inú možnosť ak sme chceli ušetriť na poštovnom, ktoré je na celej akcii najdrahšie.

Projekt sa stále vyhodnocuje. Výsledky nie sú konečné, no sú už teraz zaujímavé. Odoslali sme 20 tis. testov, no doteraz sa nám vrátilo na vyhodnotenie 54%. Prečo nám skoro polovica občanov test nevrátila? Zľakli sa, čo ak sa im niečo zistí? Zľakli sa možnej kolonoskopie? Alebo z nich vyprachalo odhodlanie keď testy dlho nechodili a prevládol v nich strach z výsledku? Doteraz sme zistili vyše 700 pozitivít. Z nich mnohí podstúpili kolonoskopiu, ktorá odhalila polypy i rakovinu. Doteraz sa dá povedať, že sme asi 30-tim z vás zachránili život, pretože rakovinové ochorenie bolo v počiatočnom štádiu a dalo sa vyliečiť. Skutočné čísla sú oveľa väčšie, no žiaľ kolegovia gastreoentrológovia a pacienti po kolonoskopii zabúdajú poslať kópie nálezov do centra, kde by sa to potom všetko presne vyhodnotilo a mohli by sme všetkých informovať čo sme spolu dokázali.

Chceli by sme sa napriek mnohým výhradám všetkým poďakovať za prejav dôvery, ktorú sme sa snažili nesklamať. Tešia nás mnohé ďakovné listy, ktoré dodávajú sily pokračovať v tejto aktivite.

Veríme, že po vyhodnotení celej akcie budeme mať v rukách čísla, ktoré presvedčia i našich politikov, ktorí rozhodujú o prioritách. Veríme, že bude možné v dohľadnej dobe spustiť celonárodný program na vyhľadávanie včasných štádií rakoviny hrubého čreva a konečníka. Občania tak budú každé dva roky dostávať domov testy, ktoré ak si budú pravidelne robiť, zachytíme všetky včasné štádiá tohto ochorenia a Slovensko opustí prvé miesta v tomto smutnom rebríčku.

Za kolektív podieľajúci sa na tejto akcii ešte raz ďakuje
MUDr.Rudolf Hrčka CSc.

Partneri predpilotu skríningu KRCa:

Slovenská pošta a.s. Vám test doručila až domov Partneri predpilotu skríningu KRCa